Yenidoğan danışmanlığı ve doğum koçluğu ile anne adaylarının doğru bir eğitim alması ve kendilerini hazırlaması mümkün hale gelmektedir. Anne adayına uygulanan eğitim metotları ile bebeğini daha iyi karşılaması sağlanmaktadır. Yeni doğan danışmanlığı ile doğum koçluğu birbirini takip eden iki alandır. Doğum koçluğu ile bebek dünyaya gelene kadar gelişen süreç takip edilir. Bu süreçte anne adayının iyi olması ve iyi hissetmesi sağlanır. Anne adayına çeşitli eğitimler verilir. Doğum esnasında yaşayacağı durumlar anlatılır. Sosyal bir terapi anlayışı ile annenin daha iyi olması sağlanır. Yeni doğan danışmanlığında ise anne adayı henüz yeni kucağına aldığı bebeğine nasıl bakacağını öğrenir. 
Yenidoğan Danışmanlığının Püf Noktaları
Eğer siz de Yenidoğan danışmanlığı ve doğum koçluğu hizmeti alacaksanız öncelikle bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu hizmeti uzmanlardan almanız önem taşıyor. Bahsedilen hizmet anne adayını yeni doğmuş bebeğine alıştırmak için oldukça önemlidir. Bu süreçte anne ile bebek arasındaki bağ daha da güçlenir. Güçlenerek devam etmesi ve anne adayının bebeği ile daha iyi ilgilenebilmesi için bu eğitim sürecinde özel bir çaba harcanmaktadır. Anne adayının kendini anneliğe hazırlaması, bebeği doğduktan sonra bebeği ile duygusal bağın kurulması için bu oldukça önemlidir. Bebeğin gelişimi için bu sürecin iyi takip edilmesi gerekir. Anne ve bebeğin arasındaki bağın iyi kurulması önem taşır. 
Doğum Koçluğu ile Normal Doğum Kaygıları Yok Edilebilir  
Doğum koçluğu en genel tabir ile ifade edilecek olursa anne adayının doğuma hazırlık sürecidir. Bu süreçte anne adayına gerekli fiziksel ve psikolojik destek sağlanır. Doğum anına kadar olan süreçte anne adayının yaşadığı şeyler ve vücudunda olan hareketler anne adayına anlatılır. Kendini rahat hissetmesi sağlanır. Bu sayede doğum esnasında yaşanacak sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Anne adayının bu süreçte destek alması çok önemlidir. Özellikle normal doğumu tercih edecek anneler için bu eğitim çok önemlidir. Doğum koçluğu ile doğumun başladığı ilk andan tamamlandığı son evreye kadar ki süreçte anne adayı kendini hazır hissedecektir. Doğumdan sonra ise yeni doğan danışmanlığı sayesinde bebeği ile nasıl ilgileneceğini öğrenecektir.