Covid19 salgını hayatımıza girdikten sonra PCR testi çok sık karşımıza çıkan testlerden birisi olmaya başladı. Sürüntü testi olarak adlandırılan bu test ile hastalık şüphesi taşıyan kişinin boğaz ve burnundan örnek alınıyor. Örnek üzerinde yapılan testler ile kişinin COVİD 19 virüsü taşıyıp taşımadığı tespit ediliyor. PCR testi ile hasta olabilecek kişiler için kesin tanı koyulabiliyor. Artan vakalar sebebiyle test yaptıran kişi sayısında da ciddi bir yükseliş yapılıyor. Bu testi yaptırmadan önce test verilmesi gereken durumları incelemek iyi olacaktır. Hasta olmadan test vermek hem virüs kapma riskinizi artıracak hem de test sırasında vücudunuzda ufak çaplı tahrişlerin yaşanmasına yol açacaktır. 
Hangi Durumlarda Test Verilir? Covid 19 Belirtileri Nelerdir?
Test verilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
•    Öksürük ve ateş şikâyeti covid 19 belirtilerindendir. Bu belirtileri taşıyan kişilerin test vermesi gerekir.
•    Halsizlik, iştahsızlık yine belirtilerden bir tanesidir.
•    Soğuk algınlığı benzeri kırgınlık ve eklem ağrısı,
•    Şiddetli baş ağrısı
Gibi durumlarda mutlaka PCR testi yaptırılmalıdır. Bu belirtiler hastalığın size bulaşmış olduğu anlamı taşıyabilir. PCR testi en genel tabir ile Korona virüse ait RNA zincir verilerinin alınması ve bunların incelenmesi olarak ifade edilebilir. Bu testin belirtilen durumlarda yapılması şarttır. Hastalığın şiddetine ve seviyesine göre belirtilerin artması mümkündür. Bu yüzden mutlaka bu belirtilerde test yapılması önem taşımaktadır. 
Covid19 Aşıları ve Aşının Önemi
Covid19 aşı sayesinde korunma sağlanabilen bir hastalıktır. Aşının dozu ve cinsi de oldukça önemlidir. Bazı aşılarda 2 doz yeterli iken bazı aşılarda en az 3 doz aşı yapılması koruma sağlar. Şu an için ülkemizde devam eden aşılamalarda BionTech, Türkovac ve Sinovac kullanılmaktadır. Bu aşılar için gerekli dozlar hayat eve sığar uygulaması üzerinden gözlemlenebilmektedir. Ayrıca yaptırdığınız aşılara göre durumunuz, korunma düzeyiniz gibi bilgilere de ulaşmanız mümkün. Tüm bu verileri dikkate alarak zamanında aşı yaptırabilir, virüse karşı koruma sağlayabilirsiniz. Aşı ve hatırlatma dozları korunma için önemlidir. Özellikle yaşı itibariyle bağışıklığı zayıf olan yaşlıların bu aşı takvimlerine uyması önem taşımaktadır.