SMA hastalığı günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın görülme oranı çok düşük olsa da genetik sıkıntılar sebebiyle günümüzde bu hastalığa yakalanan çocuklar ile karşılaşmak mümkündür. Bu yüzden güncel SMA testi yaptırmak önem taşıyor. Bu test sayesinde evlilik öncesinde veya hamilelik öncesinde doğacak bebeğin SMA hastası olup olmayacağı tespit edilebiliyor. SMA hastalığı genetik bir bozukluktan kaynaklanan kaslar ile alakalı hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi oldukça zordur. Tedavi için gereken masraflar da oldukça fazladır. SMA testi yaptıran bireyler önceden bunun farkına varacaktır. Sonrasında ise aile planlamasını yapmaları daha kolay olacaktır. 
Evlilik Öncesi ve Doğum Öncesi SMA Testi
Evlilik öncesi yapılan güncel SMA testi yasalar gereği artık zorunlu hale gelmiştir. Bu test ile bireylerin ilerleyen süreçte sahip olacağı çocuğun genetik olarak bu hastalığı taşıyıp taşıyamayacağı veya hasta olup olmayacağı tespit edilebilmektedir. Baba üzerinde yapılan testlerde genetik bir sıkıntı var ise anneye de uygulama yapılmaktadır. Sonrasında ise çıkan sonuçlara göre aile planlaması yapılmaktadır. Bireylere bu konu hakkında bilgi verilmektedir. Çocuk sahibi olmak istemeleri halinde almaları gereken tedbirler, durumun nasıl aşılacağı gibi konularda özel destek verilmektedir. Doğum öncesi yapılan testte ise bebeğin mevcutta bu hastalık genini taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Eğer taşıyor ise bu durumda aileye ilerleyen süreç hakkında bilgi verilecektir. Yapılabilecekler belirlenerek psikolojik destek sağlanacaktır. 
SMA Testi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?
Güncel SMA testi belirli aşamalar üzerine kuruludur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
•    Öncelikle evlilik öncesi olan çiftlere veya hali hazırda evli olup bebek sahibi olmayı düşünen çiftlere bu testler uygulanır.
•    Erkek adaydan ilk olarak test alınır. Bu testin sonucu kadın adayın teste girip girmeyeceğini etkiler.
•    Tarama testi yapılır ve tüm gen dizilimi incelenir.
•    Eğer sorunlu bir durum yok ise bu durumda erkek aday takipten çıkarılmaktadır. Eğer pozitif bir durum gözlemlenirse bu durumda anne adayına test uygulanır.
•    Doğurganlık çağını tamamlamış olanlarda ise bir test yapılmasına gerek yoktur.
Bu şekilde izlenen adımlar ve aşamalar ile SMA testi yapılmaktadır.